Budowa architektury informacji koncentruje się na efektywnym rozmieszczeniu informacji w produktach cyfrowych. Tworzenie stron internetowych i aplikacji wiąże się z przemyślanymi działaniami zmierzającymi do uporządkowania i oznakowania elementów serwisu, optymalizacji doświadczenia użytkownika w całym serwisie lub aplikacji. Architektura informacji stanowi kluczowe ogniwo między użytkownikiem a treścią.
Dobrze zaprojektowana architektura informacji prowadzi do poprawy komunikacji między dostawcami treści a użytkownikami. Podczas poszukiwania informacji bierze pod uwagę potrzeby, zachowania i doświadczenia użytkowników.
Jakie znaczenie ma architektura informacji (IA)?
Jako użytkownicy technologii cyfrowych oczekujemy zaspokojenia naszych potrzeb przy minimalnym wysiłku iw jak najkrótszym czasie. Czas stał się jednym z naszych najważniejszych zasobów, a jeśli proces wyszukiwania informacji stanie się zbyt skomplikowany lub czasochłonny, istnieje duże prawdopodobieństwo, że porzucimy dotychczasowe źródło informacji w poszukiwaniu takiego, które spełni nasze oczekiwania.
Dlatego zaprojektowanie odpowiedniej architektury informacji odgrywa kluczową rolę w optymalizacji doświadczenia komunikacyjnego w źródłach cyfrowych.
Dlaczego dobrze zaprojektowana architektura informacji jest ważna?
Podstawowym celem projektowania architektury informacji jest wsparcie użytkowników w zrozumieniu, gdzie się znajdują w ramach serwisu internetowego lub aplikacji, do jakich informacji uzyskali dostęp, jakie informacje znajdują się w ich bezpośrednim sąsiedztwie oraz czego mogą oczekiwać od otoczenia. Aby osiągnąć te cele, ważne jest zaprojektowanie interakcji użytkownika z zawartością witryny lub aplikacji oraz opracowanie strategii dotyczącej treści, która wspiera te interakcje.
Podstawowym wyzwaniem dla projektanta architektury informacji jest analiza potrzeb użytkowników poprzez zrozumienie, w jaki sposób przepływają one przez witrynę. Musimy zrozumieć, w jaki sposób witryna przedstawia użytkownikom informacje oraz w jaki sposób aplikacja wspiera użytkowników w pozyskiwaniu i gromadzeniu informacji, których szukają.
Dobrze rozplanowana architektura informacji jest kluczowa przy projektowaniu stron internetowych lub projektowaniu interfejsów aplikacji.
Jak powstaje architektura informacji?
Proces tworzenia architektury informacji można podzielić na kilka etapów, które mają na celu zaspokojenie potrzeb zarówno firmy, jak i użytkowników.
Pierwszym etapem jest zdefiniowanie celów i wymagań obu stron zaangażowanych w proces dostarczania i konsumpcji treści. Jasne cele umożliwiają tworzenie bardziej użytecznych komunikatów, jednocześnie stanowiąc podstawę do analizy użyteczności istniejących treści. Dzięki temu możemy określić, czy treści dostarczane użytkownikom odpowiadają ich potrzebom i jak mają się do celów organizacji. Weryfikacja użyteczności treści daje szerszy wgląd w obecną strukturę informacji i może być wykorzystana do jej przedefiniowania.
Kolejnym krokiem jest kategoryzacja treści, która polega na usystematyzowaniu informacji w celu zidentyfikowania luk w strukturze informacji oraz obszarów wymagających modyfikacji lub rozszerzenia. Kategoryzacja pozwala na ocenę skuteczności poszczególnych treści oraz wyznacza wewnętrzny punkt odniesienia dla optymalizacji treści serwisu.